68th National Film Awards announced

68th National Film Awards announced

The 68th National Film Awards were announced on Friday afternoon at the National Media Centre in New Delhi, with the honours for films from the year of 2020. The event is organised by the Directorate of Film Festivals, which comes under the Ministry of Information and Broadcasting.

Best Feature Film award has been bagged by the Tamil movie ‘Soorarai Pottru’ directed by Sudha Kongara. ‘Tanhaji: The Unsung Warrior’ grabs Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment.

Best Actor award for 2020 is shared between Suriya for ‘Soorarai Pottru’ and Ajay Devgn for the Hindi movie ‘Tanhaji: The Unsung Warrior’. Manoj Muntashir has won the award for Best Lyrics for the Hindi movie ‘Saina’.

The Jury for the 68th National Film Awards announced the winners for the year 2020 here today. Ahead of the announcement, the Chairperson and other Jury members called on the Union Minister for Information and Broadcasting Shri Anurag Thakur and presented him with the selections for the Awards. Shri Thakur has congratulated all the winners and said 2020 was a challenging year for films due to the COVID pandemic, yet the nominations consisted of great works. The Minister also thanked the Jury for diligently going through the entries and selecting the best for the awards.

The Jury comprises eminent filmmakers and personalities from across the Indian cine world.

  • Sh Vipul Shah, Chair Feature Film Jury
  • Sh Chitrartha Singh, Chair Non-Feature Jury
  • Sh Anant Vijay, Chair Best Writing of Cinema
  • Sh Priyadarshanand,Chair Most Film Friendly State

Madhya Pradesh wins Most Film Friendly State award while Uttarakhand and Uttar Pradesh get Special Mention. ‘The Longest Kiss’ by Kishwar Desai wins Best Book on Cinema for the year while Malayalam book ‘MT Anunahvangalude Pusthakam’ and Odia book ‘Kali Paine Kalira Cinema’ win special mention.

Here is the full list of winners:

Best Feature Film: Soorarai Pottru (Tamil); Producer: 2D Entertainment Pvt.Ltd; Director: Sudha Kongara

Best Actor: Soorarai Pottru (Tamil); Actor: Suriya & Tanhaji: The Unsung Warrior (Hindi); Actor: Ajay Devgn

Best Actress: Soorarai Pottru (Tamil); Actress: Aparrna Balamurali

Best Direction: AK Ayyappanum Koshiyum (Malayalam); Director: Sachidanandan KR

Best Supporting Actor: AK Ayyappanum Koshiyum (Malayalam); Supporting Actor: Biju Menon

Best Supporting Actress: Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum (Tamil); Supporting Actress: Lakshmi Priya Chandramouli

Best Children’s Film: Sumi (Marathi); Producer: Harshall Kamat Entertainment; Director: Amol Vasant Gole

Best Film on Environment Conservation/Preservation: Taledanda (Beheading a Life )(Kannada) Producer: Krupanidhi Kreations; Director: Praveen Krupakar

Best Film on Social Issues (Themes such as prohibition,women and child empowerment,social evils like dowry, drug abuse, empowerment of differently-abled people, tribal and indigenous people etc.): Funeral (Marathi); Producer: Before After Entertainment; Director: Vivek Dubey

Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Tanhaji :The Unsung Warrior  (Hindi); Producer: Ajay Devgn FFilms; Director:  Om Raut

Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director: Mandela (Tamil) ; Producer: YNOT Studios; Director:  Madonne Ashwin

Best Screenplay: Soorarai Pottru (Tamil) Screenplay writer (original): Shalini Usha Nair & Sudha Kongara

Mandela (Tamil); Dialogue Writer: Madonne Ashwin

Best Cinematography:  Avijatrik (The Wanderlust of Apu) (Bengali); Cameraman: Supratim Bhol

Best Female Playback Singer: AK Ayyappanum Koshiyum (Malayalam); Singer: Nanchamma

Best Male Playback Singer: Mi Vasantrao (I Am Vasantrao) (Marathi); Singer: Rahul Deshpande

Best Child Artist: Tak-Tak (Marathi); Child Artist: Anish Mangesh Gosavi; Sumi (Marathi); Child Artist : Akanksha Pingle & Divyesh Indulkar

Most film friendly state: Madhya Pradesh.

This year, 305 feature films were received as entries in 30 languages; and 148 non-feature films in 20 languages were received from all over the country.

Best book on cinema: The longest kiss, by Kishwar Desai

Best book on cinema (Special Mention): MIT Anubhavangalude Pusthakam, Kali Paine Kalira Cinema

Non-feature Film Awards

Best Voice-over/ Narration: Shobha Tharoor Sreenivasan, Rhapsody of Rains – Monsoons of Kerala (English)

Best Music Direction: Vishal Bhardwaj for 1232 Kms: Marenge Toh Wahin Jaakar

Best Editing: Anadi Athaley for Borderlands

Best On-Location Sound Recordist: Sandip Bhati & Pradeep Lekhwar, Jadui Jangal for Magical Forest

Best Audiography: Ajit Singh Rathore, Pearl of the Desert (Rajasthani)

Best Cinematography: Nikhil S Praveen for Shabdikkunna Kalappa

Best Direction: Oh That’s Bhanu (English, Tamil, Malayalam and Hindi)

Best Film on Family Values: Kumkumarchan (Worship of the Goddess) (Marathi)

Best Short Fiction Film: Kachichinithu

Special Jury Award: Admitted (Hindi and English) Director: Ojaswee Sharma

Best Investigative Film: The Saviour: Brig. Pritam Singh (Punjabi)

Best Exploration/Adventure Film: Wheeling the Ball (English and Hindi)

Best Educational Film: Dreaming of Words (Malayalam)

Best Film on Social Issues: Justice Delayed but Delivered

Best Film on Social Issues:  Three Sisters (Bengali)

Best Environment Film: Manah Aru Manuh (Manas and People) (Assamese)

Best Promotional Film: Surmounting Challenges (English)

Best Science and Technology Films: On the brink season 2- Bats (English)

Best Arts and Culture Film: Naadada Navaneeta DR PT Venkateshkumar

Best Biographical Film: Pabung Syam (Manipuri)

Best Ethnographic Film: Mandal ke Bol (Hindi)

Best Debut Non-Feature Film of a Director: Pariah (Marathi and Hindi)

Best Non-Feature Film: Testimony of Ana

Feature Film Awards

Best Telugu Film: Colour Photo

Best Tamil Film: Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum

Best Malayalam Film: Thinkalazcha Nishchayam

Best Marathi Film: Gostha Eka Paithanichi

Best Kannada Film: Dollu

Best Hindi Film: Toolsidas Junior

Best Bengali Film: Avijatrik

Best Assamese Film: Bridge

Best Tulu Film: Jeetige

Best Dimasa Film: Semkhor

Best Haryanvi Film: Dada Lakhmi

Best Action Direction Award: AK Ayyappanum Koshiyum

Best Choreography: Natyam (Telugu)

Best Lyrics: Saina (Hindi)

Best Music Direction: Ala Vaikunthapurramuloo (Telugu) – (Songs): Thaman S

Best Background Score: Soorarai Pottru (Tamil) – GV Prakash Kumar

Best Make-up Artist: Natyam (Dance)(Telugu); Make-up Artist: TV Rambabu

Best Costume Designer: Tanhaji: The Unsung Warrior(Hindi); Costume Designer: Nachiket Barve & Mahesh Sherla

Best Production Design: Kappela (Chapel) (Malayalam); Production Designer: Anees Nadodi

Best Editing: Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum (Tamil); Editor: Sreekar Prasad

Best Audiography:   Dollu (Kannada); Location Sound Recordist (for sync sound films only): Jobin Jayan

Mi Vasantrao (I Am Vasantrao)  (Marathi); Sound Designer: Anmol Bhave

Malik (Malayalam); Re- recordist of the final mixed track: Vishnu Govind & Sree Sankar

Special mentions: Semkhor (Dimasa), Vaanku (Malayalam), June (Marathi), Avwanchhit (Marathi) and Godakaath (Marathi), and Toolsidas Junior (Hindi)

OV Digital Desk